Wat is het verschil tussen IPS en VA
IPS-panelen staan bekend om hun nauwkeurige kleurweergave en brede kijkhoeken: het beeld blijft er scherp en correct van kleur uitzien, ook als je er niet recht voor zit.
VA-panelen hebben doorgaans een hoger contrast en diepere zwartwaarden, maar de kleuren en helderheid kunnen iets minder consistent zijn als je van opzij kijkt.
Wanneer kies je IPS
IPS is de sterkere keuze als je met kleur werkt, bijvoorbeeld bij fotobewerking, grafisch ontwerp of video-editing, omdat kleuren er nauwkeuriger op worden weergegeven.
Ook bij kantoorwerk of wanneer je vaak met meerdere mensen naar hetzelfde scherm kijkt, is IPS prettiger dankzij de bredere kijkhoeken.
Wanneer kies je VA
VA is een populaire keuze voor films en gamen in een donkere of schemerige ruimte, dankzij het hogere contrast en de diepere zwartwaarden.
Wat het aanbod werkelijk laat zien
We keken naar het paneeltype van alle monitoren in onze catalogus waarvan dat bekend is:
| Paneel | Aandeel | Middenprijs | 120 Hz of hoger | Reactietijd |
|---|---|---|---|---|
| IPS | 67,7% | €218 | 42,9% | 5 ms |
| VA | 22,0% | €279 | 59,5% | 4 ms |
| OLED | 9,1% | €722 | 97,3% | 0,03 ms |
| TN | 1,3% | €347 | 66,7% | 4 ms |
Twee dingen vallen op die je zelden ergens leest.
VA is niet de goedkope optie. De middenprijs van een VA-monitor ligt op €279, tegen €218 voor IPS. Het idee dat VA de budgetkeuze is en IPS de betere, duurdere variant, klopt in het huidige aanbod niet. IPS is juist zo goedkoop geworden dat het de standaard is.
En VA is in dit aanbod de snellere. 59,5% van de VA-monitoren haalt 120 Hz of meer, tegen 42,9% bij IPS, en de mediane reactietijd ligt een milliseconde lager. Dat gaat lijnrecht in tegen het beeld dat VA-panelen traag zijn en nasleep vertonen. De verklaring is dat VA vooral in gamingmodellen wordt gebruikt, waar snelheid het verkoopargument is.
Onder de €150 heb je geen keuze
Hoe hoger het budget, hoe meer er te kiezen valt:
| Prijsklasse | IPS | VA | OLED |
|---|---|---|---|
| Onder €150 | 83,5% | 15,5% | 0,0% |
| €150 tot €250 | 75,6% | 23,7% | 0,2% |
| €250 tot €400 | 67,4% | 27,0% | 3,9% |
| €400 tot €700 | 56,0% | 18,7% | 23,0% |
| Boven €700 | 41,9% | 25,8% | 31,0% |
Zoek je een monitor onder de €150, dan is ruim acht op de tien IPS. De vraag "IPS of VA" is daar in de praktijk al beantwoord: je krijgt IPS, en dat is prima voor kantoorwerk en studie.
Boven de €400 verschuift de vraag. Daar is OLED met 23 tot 31% een reële derde optie geworden, en die verslaat beide op contrast én snelheid: 97,3% haalt 120 Hz en de reactietijd is 0,03 ms. Je betaalt er wel voor, met een middenprijs van €722.
Nog één ding: TN is voorbij. Dat paneeltype was jarenlang het advies voor goedkoop gamen, maar het is nog maar 1,3% van het aanbod en met €347 niet eens meer de goedkoopste. Kom je dat advies ergens tegen, dan lees je iets ouds.
Kort samengevat
- Kleurwerk, kantoor en brede kijkhoeken: IPS. Films en gamen in het donker: VA
- VA is niet goedkoper: middenprijs €279 tegen €218 voor IPS
- VA is in dit aanbod juist sneller: 59,5% haalt 120 Hz, tegen 42,9% bij IPS
- Onder €150 is 83,5% IPS, dus daar valt weinig te kiezen
- Boven €400 is OLED de echte derde optie, met 97,3% op 120 Hz en 0,03 ms
Onze keuzehulp vraagt naar je gebruiksdoel en houdt daar bij het advies rekening mee.